\قضاوت و گواهی ها\فتوا ها

سقط جنین به سبب خستگی طاقت فرسا

سقط جنین به سبب خستگی  طاقت  فرسا
almosleh.com/index-fa-show-34999.html

سقط جنین به سبب خستگی طاقت فرسا
کلیپ ها : 1830

الثلاثاء 28 جمادى الأولى 1437 هـ - الثلاثاء 8 مارس 2016 م

مادر پیری دارم که شکر خدا همه واجبات دینی خود را به جا می آورد اما بیست و پنج سال پیش مرتکب کاری شده است و اکنون می خواهد نظر شما را در این باره جویا شود؛ مادر بنده در آن دوران کشاورزی می کرد و ده فرزند بدنبال هم به دنیا آورد که فاصله هر زایمان تا دیگری نه ماه یا یک سال طول می کشید و همانطور که می دانید در آن دوره قرص های ضد بارداری و مانند آن وجود نداشت از اینرو بعد از به دنیا آوردن ده فرزند دوباره باردار می شود اما به سبب خستگی طاقت فرسا و شرایط سخت زندگی در ماه سوم بارداری أقدام به سقط جنین می کند اما بسیار پشیمان است لذا از جنابعالی خواهش می کنم تا بفرمایید تکلیف مادرم در قبال جنین سقط شده ای که جنسیتش مشخص نبود چیست؟ آیا سقط جنین حکم کشتن انسان را دارد؟

أجهضت عمدا بسبب التعب و الإجهاد؛

الحمدلله  و صلي  الله  و سلم  و بارك  علي  رسول  الله  و علي  آله  وصحبه.أما  بعد:در پاسخ به پرسش  شما  از خداوند طلب توفیق کرده و می گوییم:

تکلیف  مادر شما به شرح  زیر است:

۱- توبه کند

۲-مبلغی  معادل قیمت پنج  شتر به وارثان جنین بدهد بدین ترتیب  که اگر پدرش موقع  سقط  جنین زنده بوده است تنها  به پدر تعلق می گیرد  و اگر پدر از آن صرفنظر کند چیزی  بر مادرتان  لازم نیست.

۳- بر اساس دیدگاه برخی از اهل علم بایستی  کفاره  بدهد اما قول راجح  این است که مشمول  کفاره  نمی گردد زیرا  روح در او دمیده  نشده بود و قتل نفس به شمار نمی رود.

شیخ دکتر/ خالد بن عبدالله  المصلح

نمایش نظرات
نظرات
نظر بده
نام :
ایمیل :
نظر :
رمز اعتبارسنجی
3210
نظرات فیس بوک